Szeretem a meglepő, különleges, elgondolkodtató dolgokat. Ha pedig ezek mosolyt is fakasztanak, az persze még jobb 😀
Így vagyok ezzel a lakberendezésben is. Nem szeretem komolyan venni. Mindig kell valami extra, poénos, “nem-odaillő”,túlzó megoldás. Ettől még könnyedebb lesz az összkép. Ha pedig követjük a “kevesebb néha több” elvét, ütősebb is lesz a végeredmény, és a hatás biztosan nem marad el.
Ez a “játék” pedig nem más, mint a geg.
Nehéz pontosan megfogalmazni, mit is jelent ez a szó a lakberendezésben.
Eredetileg a színház és a film világában használták a kifejezést, pontos megfogalmazást is innen kaphatunk.
1. Gag: ötlet, csattanó, bemondás; a színjáték és a film cselekményének meglepő – többnyire helyzet-komikumon alapuló – fordulata. (kislexikon.hu)
2. Blickfang (geg): 1.: Az emberi találékonyság által létrehozott olyan különleges (néha humoros) szituáció, amelyben a dolgok nem a megszokott rendjükben, nem a várakozásnak megfelelően kapcsolódnak egymáshoz. A blickfang a figyelemfelkeltés olyan eszköze, amely a spontán és szándékos figyelmet egyaránt stimulálja. 2.: Kiadványok tartalmának szerkesztésekor és a plakátművészetben is használatos fogalom. Itt a jelentés a mű azon részletére vonatkozik, amely érdekességével, eredetiségével vagy éppen excentrikusságával leginkább képes felhívni magára – és ezzel az egész műre is – a figyelmet. Ilyen részlet lehet a könyv borítója, az újság melléklete, stb. (mediapedia.hu)
3. Blikkfang: valamely mű azon részlete (pl. borítója, melléklete stb.), amely érdekességével, eredetiségével vagy éppen excentrikusságával leginkább felhívja magára és így az egész műre is a figyelmet. Fontos követelmény a blickfang pl. a sajtóban, a plakátművészetben, könyvművészetben (pl. borítótervezés). (kislexikon.hu)
4. geg: tréfás ötlet. Többnyire helyzetkomikumra épülő humoros hatású cselekményelem a színjátékban,mely eredetileg a színész rögtönzése volt. Később a rögtönzés látszatát keltő, gondosan előkészített hatásvadász eszköz lett belőle. A színpadi művek közül a vígjáték, a zenés színjáték, az operett, a musical, a szórakoztató műforma él vele. A némafilm korában a burleszkek sorozatára épült, s ez az eszköz azóta is kedvelt. (literatura.hu)
Hogy a lakberendezésben mit is jelent (pontosabban, hogy én mire gondolok), képekkel talán egyszerűbb “elmondani”:
Lehet egy tárgy:
…és lehet felirat:
Személyes kedvenceim a régi korszakokat idéző fémtáblák. Felirataik más (és mosolyogtató) jelentést nyernek egy új, modern közegben.
Egy korábbi Kislakás magazinban láttam egy retro hangulatú lakásban egy ilyen táblát, “IVÓVÍZ” felirattal a mosogató mellett.
Nálunk a konyhában a következő szöveg olvasható: “Ebben a helyiségben csakis a szolgálatot teljesítő személyzet tartózkodhat.” 😉 (Morcos hangulatot is oldott már: dühömben épp mosogatni kezdtem,és Páromnak szó nélkül csak mutattam a táblát. – Ha már nem segít, menjen ki! De inkább összenevettünk. 😀 )
Aki eddig még nem lelt hasonlót bolhapiacon, régi raktárépületben, lomtalanításkor – annak ajánlom a loftdesign.hu oldalát, itt igazi gyöngyszemekre lehet bukkanni 😉
Ne felejtsétek a lényeget: csak vidáman! 😀
(Képek a Pinterest-ről és a loftdesign.hu-ról. No meg egy saját.)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: